RELACJE INWESTORSKIE

Rynek gier mobilnych

Zgodnie z szacunkami Newzoo, globalna wartość rynku gier w 2020 r. wyniosła 174,9 mld USD,  co oznaczało wzrost w stosunku do 2019 r. o ok. 19,6% r/r. Największy wzrost odnotowały segmenty gier mobilnych oraz gier na konsole. Dynamiczny wzrost rynku spowodowany jest zwiększeniem zaangażowania graczy, do czego przyczyniła się pandemia COVID-19. Według najnowszych prognoz wartość rynku gier w 2024 roku wyniesie 218,7 mld USD, pomimo niewielkiego spowolnienia w tym roku. Za połowę przychodów będzie odpowiadać sektor gier mobilnych, który w tych latach będzie rosnąć najszybciej.

Według analiz, największym rynkiem geograficznym jest region Azji i Pacyfiku, który w 2020 r. odpowiadał za 84,3 mld USD, co stanowiło blisko połowę globalnego rynku gier. Drugim największym rynkiem był rynek Ameryki Północnej z wartością 44,7 mld USD, co odpowiada za ok. 26% wartości rynku. Rynek w Europie stanowił 19% całego rynku i był warty 32,9 mld USD.

 • icon
  174,9 mld USD globalna wartość rynku gier w 2020 r.
 • icon
  19,6% wzrost w stosunku do 2019 r.
 • icon
  32,9 mld USD wartość rynku gier
  w Europie w 2020 r.

Newzoo prognozuje, że gry mobilne wygenerują 90,7 mld USD w 2021 r., co oznacza wzrost o 4,4% rok do roku. 45,3%, czyli 41,1 mld USD, będzie pochodzić z App Store, a Google Play będzie odpowiadał za 28,2 mld USD, czyli 31,1%. Pozostałe sklepy wygenerują 23,5% (21,3 mld USD). Wg. Newzoo przychody z gier mobilnych wyniosą 116,4 mld USD w 2024 r. Prognoza wskazuje, że w 2021r. smartfony będą generowały 45% rynku, czyli największą wartość ze wszystkich segmentów. Gry mobilne, rozumiane jako smartfony plus tablety, będą odpowiadały za ponad 50% wartości rynku gier. Opisany trend wynika m.in. ze zmiany modelu dystrybucji gier. Preferencje graczy zmieniają się w kierunku dystrybucji cyfrowej, odchodząc tym samym od tradycyjnego modelu dystrybucji fizycznej. Fakt ten wpływa na wzrost popularności modelu gier Free-To-Play, w którym producenci oferują użytkownikom dostęp do gry za darmo, natomiast przychody generowane są z mikropłatności oraz reklam.

90.7 mld USD prognozowane przychody gier mobilnych w 2021 r.

Źródło: Newzoo, wykres źródło własne

Grupa BoomBit działa w branży gier mobilnych, które oferowane są poprzez platformy dystrybucji cyfrowej. Jest to najszybciej rozwijający się segment rynku gier,a gry Hyper-Casual są najszybciej rosnącym segmentem rynku gier mobilnych. W pierwszym półroczu 2021 r. odnotowano 15% wzrost liczby pobrań gier HC (Źródło: App Annie Q2 2021 ). Gry cieszą się popularnością wśród szerokiego spektrum społeczeństwa, są jedną najpopularniejszych form rozrywki i spędzania wolnego czasu, przy czym każde pokolenie inaczej oddziałuje.

Źródło: Newzoo

Newzoo przeprowadziło badanie, aby dowiedzieć się, ile wolnego czasu każde pokolenie spędza na różnych formach rozrywki, które możemy podzielić je na tradycyjne, takie jak czytanie, słuchanie muzyki i oglądanie telewizji oraz nowoczesne, które są dla nas bardziej interesujące: oglądanie filmów lub seriali online, sieci społecznościowe i granie w gry wideo. Millenialsi i ludzie z pokolenia Z spędzają na grach więcej czasu niż jakakolwiek inna aktywność. Co najmniej 20 lub nawet 25%.

Osoby do 40 roku życia spędzają średnio około 7 godzin tygodniowo na grach, a starsze pokolenie około 3 godzin tygodniowo.